FASCINATION ABOUT HTTPS://PREVOZUMRLIH.ORG/

Fascination About https://prevozumrlih.org/

Fascination About https://prevozumrlih.org/

Blog Article

Prevoz vršimo najsavremenijim klimatizovanim voznim parkom i nudimo Vam najveći izbor kompletne pogrebne opreme.

U slučaju smrti u inostranstvu, osoba koja radi pokopa želi preneti telo umrle osobe (ili njegove ekshumirane ostatke) iz strane zemlje gde se ono nalazi u Srbiju, podnosi zahtev u ambasadi ili konzulatu Srbije u inostranstvu, radi dobijanja potrebnih dokumenata za prenos. Prevoz preminulog

S obzirom na količinu dokumenata koje je potrebno prikupiti u veoma kratkom vremenskom roku, pri čemu dio njih i ne može biti odobren bez prisustva ovlaštenog pogrebnika, obično je najbolje kontaktirati pogrebno društvo ovlašteno za međunarodni transportation posmrtnih ostataka iz Francuske u BiH što prije.

Dakle, jedina razlika postoji u slučaju kada je lice preminulo uslijed posljedica zaraze COVID-19. Kada se radi o izdavanju sprovodnica za umrlo lice koje je bolovalo od zarazne bolesti kao što je COVID-19, u tom slučaju se mora tražiti posebna saglasnost od nadležnih entiteskih organa iz Bosne i Hercegovine prije nego što Konzulat BiH izda sprovodnicu.. 

Todesbescheinigung potvrda doktora o uzroku smrti dobija se u bolnici u kojoj je smrt nastupila ili od doktora koji je izlazio na teren da utvrdi smrt.

Isto tako, uz svu spomenutu dokumentaciju, pogrebnik ovlašten za međunarodni prevoz posmrtnih ostataka mora Konzulatu BiH dostaviti i INTYG. Tj. potvrdu iz koje se jasno vidi da je pogrebnik ovlašten od strane porodice preminulog da preveze posmrtne ostatke iz Švedske u BiH.

Veoma je važno da znate (jer mnogi ne znaju, pa se nađu u neprilici) da je prelazak preko granice dozvoljen isključivo pogrebnim vozilima sa atestom! Dešavalo se da ljudi angažuju pogrebnika sa vozilom bez atesta, koje preuzme pokojnika i pređe dobar deo puta, a onda ga na granici vrate.

Ukoliko neko iz porodice preminulog ne može da se bavi ovom administrativnom stranom, prvi korak nakon utvrđivanja smrti i transporta do bolnice jeste da se opunomoći predstavnik pogrebnog preduzeća. Punomoć treba biti ovjerena kod nadležnog organa države boravka ili BiH.

Nakon razgovora sa dežurnim lekarom ili načelnikom odeljenja, dobija se otpusna dokumentacija i Potvrda o smrti koja je zavedena u protokol zdravstvene ustanove. Smrtni slučaj u neobičnim okolnostima

U Austriji je, kao i u Njemačkoj, zakonska procedura koja reguliše sahranjivanje i transport posmrtnih ostataka izuzetno zakonski regulisana. Tako na primjer u Austriji jedino registrovani i licencirani pogrebnik može podnijeti zahtijev za izdavanje međunarodnog pasoša za prevoz posmrtnih ostataka (Leichenpass.

Kad su svi papiri pribavljeni, sprovodnicu vam pribavljamo istog dana. Ista procedura se obavlja i kad smrt nastupi u Srbiji pa se obavlja prevoz pokojnika iz Srbije u inostranstvo i kad smrt nastupi u inostranstvu, pa je potreban prevoz pokojnika u Srbiju.

Saglasnost od nadležnih tijela iz BiH se mora tražiti i za prijenos posmrtnih ostataka lica koje je bilo sahranjeno (ekshumacija), tako da se i u ovom slučaju sprovodnica neće izdati dok se saglasnost ne pribavi.

S obzirom na broj dokumenata koji je potrebno prikupiti, trebate računati da će trebati dan do dva dok administrativni dio ne bude gotov. Procedura je nešto duža u slučajevima kada je pokojnik umro od zarazne bolesti ili kada se radi o check here ekshumaciji posmrtnih ostataka jer tada bolnica ili mrtvozornik moraju obavijestiti nadležne sanitarne organe Austrije, a i Konzulat BiH prije izdavanja sprovodnice mora dobiti dozvolu za prijem posmrtnih ostataka iz nadležnih institucija BiH.

Postupkom kremacije pokojnika ostatci se smeštaju u urnu koja mora biti izrađena od čvrstog i neprozirnog materijala. Za prevoz pokojnika koji je kremiran neophodno je pribaviti i potvrdu o kremaciji.

Report this page